Rowerek biegowy, jak zacząć?

biegowe_jak_zaczac

Rowerek biegowy stawia przed dzieckiem nowe wyzwania, wymaga zatem stopniowego wdrażania.
Zacząć należy od dopasowania wysokości siodełka do wzrostu dziecka zgodnie z tym, o czym już pisaliśmy.
Poniżej opisujemy kilka kolejnych kroków.

Wybierz właściwe miejsca do jazdy na rowerku biegowym.

Pierwszym miejscem, w jakim dziecko powinno zapoznać się z nową sportową zabawką, jest domowe zacisze. Tu nie będą dziecku przeszkadzać inni ludzie, zjawiska przyrody, czy brak w pełni równego podłoża. Dodatkowo, dom to najlepiej znany dziecku teren, w którym czuje się pewnie i bezpiecznie.

Oczywiście rowerka biegowego nie kupuje się po to, by dziecko zwiedzało nim dom. Jeżeli widzimy, że nasza pociecha czuje się już swobodnie to przechodzimy do fazy drugiej – wychodzimy na świeże powietrze 🙂 Zwłaszcza na początku trzeba wybrać miejsce z równą, stabilną nawierzchnią.
Optymalny byłby większy plac, na którym dziecko mogłoby „rozwinąć skrzydła” i poćwiczyć różne manewry.

Kiedy nasz mały mistrz opanuje już poruszanie się na rowerku biegowym, świat stanie przed nim otworem. Świetnym miejscem do jazdy są parki z licznymi krętymi ścieżkami, ale również leśne czy polne drogi
(o ile mają utwardzoną, pozbawioną większych przeszkód nawierzchnię).

Rowerek biegowy nie sprawdzi się w każdym terenie.
Ze względu na swoje małe rozmiary nie nadaje się na wyprawę na plażę lub do lasu po ulewnych deszczach. Jego kółka mogą nie poradzić sobie z głębokim i sypkim piaskiem lub oklejającym je błotem.
Jest to więc najkrótsza droga, by zniechęcić dziecko do tego typu zabawy. Również miejsca tłoczne lub położone obok ruchliwych ulic to nienajlepsze miejsce do jazdy na rowerze biegowym.

Kształtuj właściwe postawy.

Niezależnie od stopnia zaawansowania dziecka warto wyrabiać w nim właściwe nawyki i postawy związane z jazdą na rowerze. Przede wszystkim te związane z bezpieczeństwem. Już na etapie „domowym” dziecko powinno nosić kask i ochraniacze.
Kiedy wybieramy się na podwórko, przypominajmy dziecku – przede wszystkim dla jego bezpieczeństwa – że powinno uważać na innych ludzi, zwierzęta lub naturę nieożywioną. Jeżeli dziecko ma operować poza domem warto uzupełnić jego ubranie oraz rowerek o elementy odblaskowe.
Dzięki nim będzie ono lepiej widoczne, a zatem bardziej bezpieczne!

Korzystając z rowerka biegowego dziecko powinno stać lub – na dalszym etapie – siedzieć w pozycji wyprostowanej z obiema rączkami pewnie opartymi na kierownicy.
Pamiętajmy również, że nie od razu Rzym zbudowano. Na początku dziecko będzie raczej chodzić z rowerkiem niż na nim jeździć. Dopiero po jakimś czasie zacznie się odpychać i siadać na siodełku.
Wskazujmy możliwości, ale nie zmuszajmy do podjęcia określonych działań.

Mamy nadzieję, że tych kilka prostych porad naprowadzi Was na właściwy trop i już wkrótce Wasze pociechy będą radośnie śmigać na swoich pierwszych rowerkach Toyz by Caretero 🙂