Bezpieczeństwo na rowerze.

bezpieczenstwo_na_rowerze

Jazda na rowerze ma wiele zalet: rozwija koordynację ruchową, spostrzegawczość, pozytywnie wpływa na zdrowie. Jednocześnie, jak każdy sport, niesie za sobą ryzyko obrażeń, które na szczęście można zminimalizować.

Najważniejszym i niezbędnym zabezpieczeniem jest kask rowerowy, który ochroni główkę dziecka w razie upadku. Wybierając go warto uwzględnić kilka czynników, z których najmniej ważnym powinna być cena.

Przede wszystkim należy dobrać kask dopasowany do rozmiarów główki dziecka (eksperci ostrzegają przed wybieraniem kasków do wieku dziecka) – kask nie może spadać ani uwierać małego kolarza.
Kasku nie należy wybierać na wyrost!
W przypadku większości z nich istnieje pewna możliwość regulacji i dopasowania wielkości do główki, jednak wyjściowo kask nie może być zbyt duży.
Przed zakupem kasku najlepiej zmierzyć główkę dziecka po największym obwodzie lub poprosić specjalistów w sklepie, by zrobili to za nas.

Nie bez znaczenia jest również waga kasku, jeżeli będzie zbyt ciężki dziecko może się zniechęcić do stosowania tego ważnego akcesorium, a chodzi przecież o kształtowanie właściwych przyzwyczajeń.

Innymi elementami konstrukcji kasku, na które warto zwrócić uwagę są między innymi elementy odblaskowe na skorupie – dzięki nim dziecko jest lepiej widoczne oraz siateczka w otworach wentylacyjnych – nie pozwoli dostać się owadom pod kask.

Małego kolarza powinno się również wyposażyć w zestaw ochraniaczy na łokcie i kolana.
Dodatkowo można uzupełnić go o rękawiczki rowerowe, które będą chronić dłonie oraz specjalne ochraniacze na nadgarstki.

Początki nauki zawsze są trudne, wybierzmy zatem odpowiednie ubranie, które będzie okrywać kończyny (bluza, koszula, spodnie z długimi nogawkami) i ochroni dziecko przed ewentualnymi bolesnymi zadrapaniami czy ranami. Pomyślmy również o odpowiednim obuwiu i wybierzmy takie, które będzie chronić stopy dziecka.

Tak skompletowany zestaw rowerowy można oczywiście uzupełnić o zestaw dodatkowych elementów odblaskowych: kamizelkę, odblaskowe opinacze itp.
Następnie można udać się na przejażdżkę z rowerkiem Toyz by Caretero 🙂